Na sam początek można napisać, że jest to temat rzeka, sposobów jest mnóstwo. Większość jest jednak czasochłonna, lub też kosztowna. Jest to jednak ważny element pozycjonowania strony, z którym trzeba się zmierzyć.

Jednym z najlepszym sposobem na podnoszenie pozycji swojej strony w wynikach wyszukiwania większości wyszukiwarek jest więc zdobywanie linków. Metoda ta ma szczególnie duże znaczenie dla optymalizacji serwisu internetowego pod najpopularniejszą na świecie a także i w Polsce wyszukiwarkę Google. W zamierzeniach twórców wyszukiwarka Google została stworzona na podobieństwo publikacji naukowych, tzn. im częściej dzieło lub nazwisko danego naukowca jest cytowane w inych publikacjach tym ma on większe znaczenie w świecie nauki dla określonego tematu (zostaje on uznawany za eksperta w określonym temacie). W podobny sposób działą Google. Mechanizm zwany PageRank wymyślony i opatentowany przez twórców Google określa wartość danej strony internetowej na podstawie ilości linków kierujących do danej strony internetowej.
W tej sytuacji zdobywanie linków do pozycjonowanych stron jest często priorytetem dla osób zajmujących się projektowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych. Jednocześnie jednak duża część projektantów i optymalizatorów koncentruje się na wymianie ze stronami o wysokim PR co jest błędem. Bez wątpienia PageRank jest czynnikiem ważnym, ale ważniejszym aspektem jest stopień spokrewnienia między dwoma stronami, czyli to w jak dużym stopniu strona, na której zdobywamy link odpowiada tematyce naszej strony.

 

Tyle tytułem wstępu, istnieje kilka sposobów na zdobywanie linków, dodanie do katalogów stron, proszenie o link, bądź też zapłata drugiej osobie za umieszczenie linku, przypuśćmy jednak że czytacie blogi w Internecie, i skomentujecie wpis pod artykułem. Dodając stronę www do formularza, inna osoba może po „najechaniu” na Twój nick wejść na Twoją stronę, prosty i przyjemny sposób na podlinkowanie swojej strony. Osoba której skomentujecie wpis ucieszy się, ponieważ zdobędzie treść, a Wy zdobędziecie link.