Transfer maszyn wirtualnych pomiędzy serwerami Citrix XenServer

Cześć,

HowTo – transfer maszyn wirtualnych pomiędzy serwerami matkami opartymi o Citrix XenServer.

Niestety sama funkcjonalność systemu Citrix XenServer jak i możliwość exportu maszyny i późniejsze jej zaimportowanie trwa bardzo długo, inną możliwością którą tutaj wykorzystałem jest użycie oprogramowania clonezilla.  Co potrzebujemy? – Serwer pośredniczący w wymianie na którym zgramy obraz dysku z serwera A, a później wczytamy do serwera B.

Kolejne kroki;

1.) Kopia CloneZilla:
-> Pobieramy .iso z najnowszym oprogramowaniem clonezilla, następnie wybieramy opcje operacji device-image, kolejny krok to wybranie miejsca docelowego jako SSH ( do tego będzie potrzebny nam serwer pośredniczący tam wrzucimy tymczasowo naszą kopie obraz systemu ), po konfiguracji opcji montowania katalogu zdalnego po ssh, możemy wykonać obraz dysku.
2.) Odzysk z kopii wykonanej clonezillą na nowej maszynie – najpierw tworzymy nową maszyne VM o podobnych lub lepszych parametrach na nowym serwerze, kolejny krok to uruchomienie .iso clonezilla i przejście tych samych kroków co w punkcie pierwszym, jednak w tym przypadku kopie odzyskujemy

W teorii łatwo i wygodnie.

 

Sugestie i rozwiązanie problemów w trakcie:

-> Po imporcie maszyn zmieniamy adresy IP – mogą zawierać stare ustawienia zapisane statycznie,
nano /etc/network/interfaces
-> Przy imporcie/exporcie maszyny opartej o Ubuntu 10.04 – należy wykonać inną procedurę przy zakładaniu maszyny VM – musimy tutaj z szablonu wybrać Ubuntu 10.04 siłą rzeczy musimy go zainstalować za pomocą network install, następnie możemy usunąć kontener HDD, i dodać kontener właściwy. Po co to wykonujemy ? – głównie po to by uzyskać flagi rozruchu i template który jest potrzebny do startu dla Ubuntu 10.04.

 

Komentarze

Dodaj komentarz